Q&A: Drager & Drottner – om spill, rollespill og hvorfor alle bør leke mer 🐉🎭
Da Drager & Drottner besøkte Bjerkely Folkehøyskole ble vi inspirert av historiene, energien og engasjementet deres. Etter seminaret sendte vi noen spørsmål – og de tok seg tid til å svare i ekte Drager & Drottner-stil! Her er hele intervjuet:
🕰 Når startet dere med D&D?
Håkon, spillmesteren vår, begynte med Dungeons & Dragons i 2012 mens han gikk på videregående. Han fant fort ut at han trivdes best bak spillmesterskjermen og begynte å dra med seg alle han kunne på eventyr – både på videregående, i førstegangstjenesten og senere på Musikkteaterhøyskolen.
Som et virus spredte det seg i klassen. Spillere ble spillmestere, som dro med seg enda flere spillere. Da bachelorgraden var ferdig i 2018, hadde nesten hele klassen vært borti D&D. Etter hvert ble gjengen som i pandemien startet Drager & Drottner, de som ikke bare ville fortsette å spille – men også dele det med et publikum.
🏰 Hva er en av deres beste D&D-opplevelser?
Et av våre beste liveshow øyeblikk var da vi spilte i Gildehallen på Borre. Å trille terninger foran et knitrende bål i et langhus var en surrealistisk opplevelse. Stor hyllest til spillfestivalen Midgardcon!
Et annet stort øyeblikk var slutten på sesong 1. Vi spilte en hel helg, seks timer bare den dagen, for å avslutte første kapittel i historien vår.
«Hvordan det gikk kan du jo høre selv …»
🎲 Hvorfor burde flere spille D&D eller rollespill?
Vi mener at alle har godt av å leke mer!
Rollespill gir muligheten til å:
møte karakterer med andre perspektiver
oppleve mestring sammen med andre
samarbeide om å skape noe
lytte og se hverandre rundt bordet
Det handler om fellesskap, fantasi og å bygge historier sammen. Vi tror dette er ekstremt verdifullt – spesielt i dag.
🤝 Hvordan kan man møte andre som spiller rollespill?
Det finnes mange ressurser og måter å komme inn i rollespill på:
Nettfora som Roll20 og Facebook-grupper
Arrangementer som Midgardcon eller The Gathering
Brettspill- og rollespillkvelder på biblioteker og lokale klubber
Men den enkleste måten er faktisk dette:
«Bare start selv. Det trenger ikke være perfekt, og det trenger ikke være D&D.»
Last ned noen regler, eller finn på dine egne. Samle noen venner og spill! Og trenger dere tips til eventyr, system eller oppstart? Bare kontakt oss på:
📧 dragerogdrottner@gmail.com
📱 @dragerogdrottner på sosiale medier
Vi hjelper gjerne.
🔮 Hva skjer videre med Drager & Drottner?
Vi vil inspirere hele Norge til å spille rollespill!
Drager & Drottner:
lager egne rollespillsystemer
oversetter D&D til norsk
lager liveshow og podcast
holder workshops i impro og rollespill
lager teaterforestillinger med rollespillelementer
Vi jobber også for å komme inn i Den Kulturelle Skolesekken og samarbeide med biblioteker over hele Norge.
«Spør ditt lokale bibliotek om de kan invitere oss – så hjelper du oss å spre det gode, trillende budskap!»
🎧 Hvor finner vi dere?
🎙 Podcast: Overalt du hører podcaster (selv om vi ikke anbefaler Spotify 😉)
🌐 Nettside: dragerogdrottner.no
📅 Kalender og spillressurser ligger på nettsiden
📱 Liveshow annonseres på Facebook og Instagram
💛 Og ja – vi har Patreon også!
Men viktigst av alt:
«Det vi håper aller mest er at du spiller rollespill selv, og kanskje blir en spillmester som drar med venner på eventyr.»
Vi heier på leken, og vi heier på dere.
— Eventyrlig hilsen fra Drager & Drottner