Siste nytt fra bloggene våre!

  • Nordic Light-bloggen
    in Global Image
  • Kontakt oss
    Du kan kontakte oss på flere måter: Epost: Denne e-postadressen er beskyttet mot programmer som samler e-postadresser. Du må aktivere javaskript for å kunne se den. Telefon: 62956500 Adresse: Bjerkely Folkehøyskole             …
    in Skoleinfo
  • Global i Peru, følg oss på Blogger!
    Written by
    Nå i Januar og helt frem til 10. Februar er halve GlobalImage på reise i Peru, her jobber de med…
    in Global Image
  • Global Image
     Er du litt «global i magen»? Drømmer du om å traske rundt i en fremmed kultur uten å trå feil,…
    in Linjeinfo
  • Mer info om Animasjon
    Er du interessert i å skape liv og bevegelse, er animasjonslinjen noe for deg. Her vil du ha muligheten til…
    in Linjeinfo

Hva skjer på Bjerkely?

Nyttig informasjon om Foto på Bjerkely

  01_MadeleineNilsson





























Foto: Madeine Nilsson
 

Bjerkely har gjennom de siste 8 årene bygget opp en solid kompetanse innen fotografering.


Fra 2005 til 2009 hadde vi hovedsaklig bare fotolinjer på skolen og vi har derfor hatt mulighet til å satse ordentlig på fotoundervisning, praktiske oppgaver, interessante reisemål, delta på fotofestivaler samt invitere kjente fotografer til skolen for å dele sine erfaringer med oss. Skolens satsing på foto er ikke blitt mindre selv om vi nå også har inkludert andre linjer. Hvert år har vi hatt mellom 50 og 60 fotoelever og mange av disse har gått rett inn i fotojobber, fått lærlingkontrakter eller kommet inn på de beste foto og designskoler både i inn og utland.

Vårt mål er ikke å konkurrere med andre fotoskoler men være et supplement og gi best mulig grunnlag får å kunne gå videre med foto, enten ved å følge en profesjonell utdannelse / karriere, eller ved å drive det som en seriøs hobby videre. Foto er på den ene siden et håndverk som du må beherske for å kunne utrykke din skaperevne gjennom fotografier. Men foto handler like mye om å bli kjent med seg selv som å bli kjent med kamera. Og derfor er nettopp folkehøyskole den ideelle arena for å legge grunnlaget for foto. Her lære du i tillegg å bli bedre kjent med deg selv, omgås andre og utvikle en retning for din visuelle kommunikasjon.




02_SteinOleivBrekke






















Foto: Stein Oleiv Brekke

Fotoåret:


Om høsten konsentrerer vi oss om å bygge det tekniske grunnlaget innenfor fotografi. Da skal du lære å bli kjent med kamera, lys og komposisjon. De forskjellige linjene vil ha forskjellig tilnærming for å lære seg dette. Høsten avsluttes med en stor utstilling på ”Galleri Fjøset”.

Vårsemesteret begynner med en tre dagers Workshop med fotograf Morten Krogvold. Han er en av norges mest profilerte fotografer og holder workshop i over 20 land. Han har vært hos oss årlig siden 2005. Målsettingen for kurset er å gi inspirasjon og et skikkelig dytt til å komme i gang med eget porteføljearbeid. Undervisningsmessig vil vi ha mer fokus på portefølje i vårsemesteret samt lære om og la oss inspirere av andre fotografer.

Perioden før vinterferien er turperiode og da blir det rikelig anledning til å ta flotte bilder fra eksotiske steder rundt omkring i verden. (se turer). Etter vinterferien vil en dag i uka bli reservert til FotoFordypning hvor en kan fordype seg i sider ved fotografering som går ut over det vi underviser på de forskjellige linjene.

Helt på slutten av året reiser vi på skoletur til Nordic Light Event i Kristiansund og deltar på det som de siste årene har utviklet seg til et av Europas beste fotofestivaler. Her kan du møte flere fotografer i verdensklassen.

03_CamillaAndreassen


























Foto: Camilla Andreassen

Forskjell på Fotolinjene:


Det er mye av det samme innholdet på de forskjellige fotolinjene og derfor er det mange som har problemer med å se hva som skiller dem. Alle underviser det grunnlegende innen foto, arbeider digitalt og alle arbeider opp mot en portefølje. Vi har tre fotolinjer som har fullt fokus på foto og det er FotoClassic, FotoDigial og FotoArt. To av fotolinjene kombinerer foto med noe annet og det er FotoAction og Global Image.

FotoClassic vil arbeide mer med film og fremkalling i mørkerom enn de andre linjene. Dette er på mange måter den linja som gir deg mest opplæring i det grunnleggende håndverket med foto.

FotoArt vil også ha noe mørkerom men her arbeides det mer med fotokonsepter og hvordan utvikle og gjennomføre større fotoprosjekter innen sjangeren kunstfoto som vil føre frem til en utstilling.

FotoDigital utforsker mer det digitale innefor foto og ser på de uendelige mulighetene som ligger i bruken av de digitale redskapene.

Global Image har et fokus på mennesker og kulturer og hvordan dokumentere og fortelle deres historier gjennom bilder. Reising blir en viktig del av linjen.

04_MartineHolm




























Foto: Martine Holm

Gjesteforelsesere


Fordi vi har så mange fotoelever har vi mulighet til å invitere flere fotografer osm gjesteforelesere. De siste årene har vi bla. hatt besøk av Morten Krogvold (En av norges mest profilerte fotografer og arbeider mye med portrett, fineart og dokumentar), Agnete Brun (kjent for forsidene til helgebilaget i Dagbladet), Rune Eraker ( dokumentarfotograf og hovedutstiller på Nobels fredsenter og året freelancer i 2009), Håkon Lislerud (dokumentar og reportasje), Per Balk Barth (reklame og fineart).

I tillegg har vi fått møte og deltatt på seminar med en rekke verdenskjente og mindre kjente fotografer. Vi deltar årlig på Nordic Light Events og her er bare noen av fotografene vi har møtt de siste par år: Johan Brun (fotojournalist i Dagbladet ) Leif Preus (en a de viktigste personene for norsk fotografi ) Stuart Franklin (Fotograf i National Geographic og president i Magnum), Joyce Tenneson (Verdenskjent Fineart portrettfotograf) Hans Jørgen Brun ( En av Norges mest anerkjente portrettfotografer) Joel Peter Witkin (Legendarisk Kunstfotograf) Marcel Lelienhof (norsk fashion, dokumentar og fotograf) Mikkel Aaland< (medskaper av Lightroom og forfatter av flere bøker) Lois Greenfield (verdenskjent dansefotograf) Jan Grarup (dokumentarfotograf og en av grunnleggerene av Noor) Franco Fontana (Italias mest kjente finart landskapsfotograf) Antonio Guccione (Verdenskjent Italiensk Fashion fotograf) William Ropp (fineart fotograf) Romano Caggnoni (verdenskjent reportasjefotograf) Nils Aukan (Norsk undervannsfotograf) Marc Riboud (verdenkjent fotograflegende innen reportasjefotografi) Dawid (svensk kunstfotograf) Chris Rainier (verdenskjent dokumentarfotograf bla for National Geographic) Anton Corbijn (kjent for å arbeide med superkjente musikere og band).  Til neste år vet vi at det kommer flere fotograflegender og vi vil være til stede.

05_LineHamre



























Foto: Line Hamre

Utstyr:


Vi får mye spørsmål om utstyr og hva som trengs for å gå på skolen. Her prøver vi å skille mellom utstyr du må ha og hva som er kjekt å ha.

Kamera: Det eneste vi forlanger er at alle har et digitalt speilreflekskamera med mulighet for manuelle funksjoner og utbytting av linser. Du vil fint klare deg med de billigste modellene (ca 5000 kr) med en enkel Kit-linse. For de som kommer til å gå videre med foto vil en fort vokse ut av et slikt kamera og sannsynligvis bytte det ut senere. Men før du vet noe om hvordan interessen vil utvikle seg anbefaler vi å kjøpe de billigste. Når det gjelder merker får en ofte mer igjen for pengene på de mindre merkene som Sony, Samsung og Olympus. Men 95% av elevene bruker enten Nikon eller Canon og det er lettere å få hjelp til å forstå kamera dersom du holder deg til et av disse to. De som skal arbeide i mørkerom må ha et filmbasert kamera. Dersom en ønsker å utvide utstyret med flere linser vil valget av linser være helt avhengig av hva en vil ta bilder av. For nybegynnere vil vi anbefale at dere venter litt og ser.

Blitz og Stativ: Vi forlanger ikke at alle skal ha egen blitz og/eller stativ men skal du ta bilder når det er lite lys er dette kjekt å ha. Skal du kjøpe en ekstern blits prøv å få en blits som kommuniserer med ditt kamera og at du også har mulighet til å styre blitsen manuelt. Når det gjelder stativ så bør du se etter et stativ som er så stort og stabilt som mulig men ikke så stort at du ikke orker å bære det med deg.

06_RanitaOHansen














Foto: Ranita O Hansen

Datamaskin:  De aller fleste fotoelevene har sin egen datamaskin. Skolen har noen stasjonære maskiner men de fleste liker å ha bildene på egen maskin. Vi bruker programvaren Adobe Photoshop CS4 i undervisningen og dere må selv skaffe det på deres maskin. Dette programmet kan du få for ca ¼ av ordinær pris dersom en kjøper studentlisens gjennom skolen. Mange elever skaffer seg også Adobe Lightroom for å ha en oversikt over bildearkivet. Uansett om du har egen maskin eller bruker skolens, bør du skaffe deg en ekstern harddisk. Datamaskiner og harddisker går i stykker og derfor må du alltid ha bildene dine på minst to forskjellige plasser. (mange anbefaler tre)

Til slutt:

Dersom du får plass på skolen anbefaler vi deg å skaffe et kamera så fort som mulig å ta så mange bilder som mulig før du begynner. Dette vil gi deg nyttig bakgrunn til bedre å forstå den grunnleggende fotoundervisningen. Du vil sikkert få en liste men mange spørsmål og dette er gull verdt i startfasen. Velkommen til Bjerkely.


Adresse: Bjerkely Folkehøyskole, 2266 Arneberg - Tlf: 62956500 - Epost: bjerkely@bjerkely.fhs.no - facebook.com/bjerkelyfhs